Přeskočit na obsah

Hi-Fi zvuk v PC

Potřebujete dodržet jen čtyři věci

Moje komponenty jsou uváděny jako příklad, kupte svoji preferovanou značku.

Kvalitní zdroj

Kvalitní zdroj nad 2 tisíce, který čistí vstupní proud a pak garantuje stejnou čistou voltáž na každé samostatné větvi. Samostatnou větev pak zapojíte pouze do zvukové karty, která vyžaduje externí napájení. Tímto zajistíte kvalitní napájení nejen zvukové karty. Toto řešení je velice levné oproti drahé externí zvukovce, která musí běžet na asynchroní komunikaci přes USB jako Xonar Essence One.

Chieftec SFX-500GD

Kvalitní zvuková karta

Současné dražší základní desky mají zvuk dobrý a dokáži utáhnout i náročná sluchátka. To v čem se ale budou vždy lišit od přídavné zvukové karty, bude zvukové podání. Kupte na co máte. Xonar DX splňuje využití přídavného napájení při tvorbě zvuku, má 100 ohm výstup a odladěný ASIO ovladač. Navíc pro filmy a hry můžete zvolit vstup 5.1 a výstup stereo a nechat tak zpracovat zvuk slyšitelně na úplně jiné úrovni. A člověk se vejde do 2 tisíc. Odpor ve vašich sluchátkách by měl odpovídat zesilovači zvukové karty: např. 2 ohm špunty nepřipojujte k 100 ohm výstupu zvukové karty, kde bude 32 ohm minimem. Nekupujte zvukovou kartu, která nemá odladěný ASIO ovladač! Xonar Essence II vzhledem ke své ceně nabízí sluchátkový zesilovač až 600 ohm výstup, vyměnitelné MUSES op-amps a všechny regulátory a kondenzátory nejlepší kvality včetně krystalových oscilátorů pro přesné časování, ale hlavně výstup pro sluchátka i monitory přímo na kartě. Snadno připojíte a přepínáte mezi kvalitními sluchátky a monitory. Zvuk této karty je jiný, jemnější a pokud si zvyknete, nebude se vám zvuk ze základní desky moc líbit.

Asus Xonar Essence II

Přehrávač podporující ASIO

Rozdíl ve zvuku mezi WDM (Windows Driver Model) a ASIO zvukem je znatelný. Zvuk poslaný přes ASIO driver dává na výstupu maximální zesílení a živost, zatímco zvuk procházejí přes WDM je takový podbuzený, ovlivněný nastavením reproduktorů a hlasitosti ve Windowsu. Pokud přehráváte přes ASIO, nemůžete ovlivnit hlasitost zvuku ve Windows. ASIO ovladač tedy obchází zcela zvukový systém Windows a posílá audio rovnou do výstupu zvukové karty, a proto je dobré koupit zvukovku, kde výrobce dbal na podporu ASIO. Někteří lidé ženou signál ze zvukovky ještě přes nějaký externí zesilovač, kterým napravují zvuk na výstupu ze zvukové karty. ASIO je levnější a správnější řešení.

Radostným zjištěním pro majitele zvukové karty se sluchátkovým zesilovačem je, že se obejdou bez hraní přes ASIO. Podle odporu sluchátek nastavíte zesílení a síla živosti zvuku se dostane do vašich sluchátek dokonce i přes rozhraní DirectSound. To ale neznamená, že zvuk přes ASIO není lepší. Stále je to slyšitelné.

Alternativou je použití WASAPI (Windows Audio Session API), které se snaží mezi aplikací a zvukovou kartou ovládnout proud toku a zajistit BitPerfect komunikaci volbou WASAPI Exclusive (Event). Jsou lidé, kteří tvrdí, že není slyšitelný rozdíl mezi WASAPI a ASIO. Já zase neslyším rozdíl mezi WASAPI a WDM, volím rozhodně ASIO.

V případě Xonaru má ASIO ovladač od výrobce nepříjemnou vlastnost, že při větší zátěži procesoru dochází k přerušování toku, což způsobuje praskání. Řešením je použití univerzálního ASIO ovladače od Michaela Tippacha ASIO4ALL. V případě tohoto ASIO WDM driveru zase dochází k vypádku zvuku při systémových hláškách, jinak je stabilní. Problémem je, že zvuk je ovlivněn nastavením WDM ovladače Xonaru, kde musíte nastavit HF (Hi-Fi) mód, aby ovladače do zvuku pokud možno ničím nezasahovaly. Dále je třeba nastavit celkovou hlasitost na 50%, jinak zvuk bude znít podbuzeně. Hlasitost v aplikaci můžete dát na maximum.

Nastavení můžete vidět níže na obrázcích. Vyberete ASIO a povšimněte si, že pokud přehráváte hudební skladby, které jsou většinou ve 44kHz kvalitě, tak je také v této kvalitě přehráváte. Nenastavujte kvalitu vyšší, protože převzorkováním přijdete o původní kvalitu nahrávky a lepší zvuk nevznikne.

AIMP3: Nastavení přehrávání

Windows Media Player: Stáhněte a nainstalujte plug-in ASIOWmpPlg.

V ASIO ovládacím panelu ponechte opět 16-bit, v kterém máte nahrávku, Latency zvyšte klidně na 50 ms, protože potřebujete vykrýt výkyvy v komunikaci procesoru se zvukovkou, když je počítač vytížen.

Kvalitní sluchátka

Nekupujte sluchátka pod 2 tisíce, a nezapomeňte, že odpor ve vašich sluchátkách by měl odpovídat možnostem zesilovače zvukové karty. Sennheiser HD 650 mají odpor 300 ohm. Obyčejná základní deska sluchátka neutáhne, ale současné lepší základní desky už to zvládají. Pokud však chcete rozhýbat sluchátka s odporem 600ohm, budete potřebovat už lepší sluchátkový zesilovač na zvukové kartě. Před lety jsem dělal průzkum, co dokáží kvalitní sluchátka různých značek. V projektu Výběr sluchátek vám pomůžu si ujasnit, co hledáte, a jaké ideální sluchátka si můžete koupit.

Sennheiser HD 650

Kvalitní monitory

Pokud budete chtít nějakou evropskou věhlasnou značku, připravte si nemalý rozpočet začínající někde od 15 tisíc na jeden monitor. Zvuk je ale o fyzikálních vlastnostech, ne o značce výrobce. Kde jinde mohou navrhnout monitory levně než tam, kde je umí i levně vyrobit. Tenkrát začínající čínská audio značka Edifier prodávala kvalitní monitory za 6 tisíc. To je ale minulost, nyní je stejně drahá, jako jiné Hi-Fi značky. Až budete dělat vlastní volbu, pamatujte, že monitor musí být velký, objemný a bude těžký. Napsané frekvenční rozpětí od výrobce nemá moc váhu, potřebujete najít recenzi, kde frekvence změřili a monitory byly schopny správně zahrát 50Hz až 15kHz. K monitorům potřebujete ideálně stojany, protože monitor nepatři na zem, ani na stůl nebo skříň.

Edifier Studio 6 Plus
AQ S19/80