Přeskočit na obsah

Čínské šachy

Generál / velitel

jiàng (tian)

shuài (švei)

Pohyb a útok o jedno políčko vertikálně nebo horizontálně. Nemůže opustit palác.

Na obrázku vidíte, kde v paláci generál a rádce začínají.

řeka,

palác,

1 pěšec, 2 kanón, 3 vůz, 4 kůň, 5 slon, 6 rádce, 7 generál

Dva generálové se nemohou na sebe koukat v jednom sloupečku přes šachovnici – musí mezi nimi být figurka. Pokud k tomu dojde, vítězí hráč na tahu.

Rádce / strážce

shì (š)

shì

Pohyb a útok o jedno políčko diagonálně a nemůže opustit palác.

Slon / ministr

xiàng (sian)

xiàng

Pohyb přesně o dvě políčka diagonálně a nemůžou přeskakovat figurky. Slon nemůže překročit řeku – obranná jednotka. Začíná stojící vedle rádce.

Kůň

Kůň se pohybuje o jedno políčko vertikálně nebo horizontálně a poté jedno políčko diagonálně. Na začátku kůň stojí vedle slona ve stejné řadě.

Na obrázku vidíte, že červený kůň může vzít černého, ale černý kůň nemůže vzít červeného, protože mu v cestě překáží figurka.

Vůz

jū (č)

Vůz se pohybuje vertikálně nebo horizontálně na jakoukoliv vzdálenost. Nemůže přeskakovat figurky. Začíná stojící u koně ve stejné řadě.

Kanón

pào (phao)

pào

Kanón se pohybuje jako vůz, horizontálně a vertikálně, a nemůže přeskočit figurku, pokud neutočí. Vzdálenost útoku je neomezená, ale musí při tom přeskočit jakoukoliv jednu jinou figurku (pomocný bod při míření). Kanón začíná stojící o dvě políčka dál před koněm.

Na obrázku vidíte, jak kanón střílí přes pomocnou figurku na volitelnou vzdálenost.

Pěšec

zú (dzu)

bīng (pin)

Pohyb a útok o jedno políčko směrem dopředu před řekou a za řekou můžou ještě po jednom políčku do stran. Nediagonálně a nemůžou se vracet. Pět pěšců začíná stojících v druhé řadě za řekou ob políčko mezi sebou.

A na závěr jeden šachmat. Za předpokladu, že kanón je v bezpečí, kůň už není třeba.