Výběr projektoru
K sledování filmů, prohlížení fotek nebo pro jakékoliv plánování je projektor nepřekonatelné zařízení, kterého se nebudete chtít vzdát, jakmile to jednou zkusíte. Velká úhlopříčka a nižší ostrost však není použitelná pro každou práci. S hrami je to tak na půl. Pokud budete používat projektor často, přestane se vám chtít pracovat na monitoru. Důvodem budou oči. Projektor je neuvěřitelně šetrnější pro oči než jakákoliv zářící obrazovka.
Před nákupem domácího projektoru je třeba vyřešit jeho umístění v místnosti a rozmyslet si na co budete promítat.
Zeď nebo plátno
Běžné plátno napevno má jen 2-3m. Můžete sehnat větší plátno, ale cena raketově poroste. Rolovací bude v malých velikostech. Na promítání vám může stačit i rovná zeď, která neomezuje velikost obrazu a zacílené není tak těžké. Drobné neduhy zdi nejsou v obraze vnímatelné. Bílý polar stačí, kalibrace to potvrdila. Bohužel promítáním na zeď přijdete o nějaký kontrast.
Umístění
Ještě před nákupem si vyzkoušejte, kam projektor umístíte. Pomůže vám v tom kalkulačka vzdálenosti a velikosti projekce obrazu. Projektor můžete umístit na strop, aby obrazu nic nepřekáželo. Než začnete vrtat, vyzkoušejte pozorně, do jaké vzdálenosti ho musíte umístit, abyste dosáhli požadované velikosti obrazu. Nezapomeňte při tom na zoom projektoru. K projektoru budete potřebovat dostat dva kabely, napájecí a obrazový HDMI. Instalovat projektor na strop je velice náročné, hlavně levný malý držák pro nízké stropy neumožňuje řádnou aretaci. Strop ale není jediné místo. Postavení projektoru na zem je snašší, ale je třeba přizpůsobit sezení. Sedací soupravu rozdělíte a mezi vymyslíte stolek na občerstvení, poličku na věci a v prostoru na zemi bude projektor. Odpadnou tak těžkosti zacílení, kabeláže a sníží se i hluk. Nezapomeňte, že projektor dole bude potřebovat mít možnost foukat teplý vzduch pryč.
Na nákup domácího projektoru by vám mělo stačit 25-50 tisíc korun. Výběr není těžký, je třeba si rozmyslet jen tři důležité vlastnosti projektorů. Ostatní vlastnosti jsou jen marketingové hovadiny.
1) ShortThrow
Dále jen ST, znamená projekci na krátkou vzdálenost. Pokud máte malou místnost, tak jste si právě silně omezili výběr kvůli malé nabídce na trhu. ST projektor dokáže udělat až dvojnásobnou úhlopříčku při zachování stejné vzdálenosti. To je výborná vlastnost, protože i kdybyste měli místnost velkou, tak projektor blíže k plátnu nepotřebuje tak silné světlo a světlu nebude překážet ani váš pohyb v místnosti. ST má menší nevýhodu: jeho speciální objektiv neumožní dosáhnout dokonalé ostrosti v celém obraze snadno (počítejte, že 1/3 obrazu bude slabší).
Jistě víte, jak vypadá obraz v kině – je velký! Proč kupovat projektor a pak se omezit na 3m úhlopříčku. ShortThrow by měl zvládnout udělat obraz od stropu k zemi jako v kině, tedy cca 5m uhlopříčku. Ten nejdůležitější údaj projektoru, který marketing zamlčí, ale v technických detailech ho musíte najít, je optická vlastnost objektivu, na kolik zvětšuje nebo zmenšuje obraz na vzdálenost 1m. Standardní objektiv je zpravidla 1.2-1.4, tedy zjednodušeně si to představte, že na vzdálenost 1m bude obraz o 20%-40% menší. Obraz uděláte větší tak, že půjdete s projektorem od plátna na druhý konec místnosti, a pro velký obraz bude třeba promítat od sousedů :-). Nejlepší volbou pro kino je ShortThrow, který bude mít objektiv 0,69-0.83, tedy už od jednoho metru bude obraz klidně o 30% větší a ze tří metrů už máte 4m úhlopříčku a ze 4m získáte 5m obraz od stropu k zemi. Pozor na Ultra ShortThrow projektor, který má sice objektiv 0.4, ale jeho umístění je dané hned pod plátno, tedy velikost je zpravidla omezena na 2m a to si kupte raději televizi.
2) Rozlišení a frekvence
Mám 4m úhlopříčku, kde i FullHD je méně, než by člověk chtěl. Zapomeňte na cokoliv pod HD rozlišení. Ano, DVD rozlišení je nekoukatelné! Rozdíl mezi FullHD (1080p) a HD (720p) u takto velké úhlopříčky je zřetelně viditelný a pro hry je FullHD minimem. Neduhy komprese při malém bitrate uvidíte. Falešné FullHD filmy hned rozpoznáte – ne všechno na BluRay je skutečně FullHD. 4K (2160p) na monitorech a televizích je samozřejmostí, ale u projektorů výrobci zase pomalu reagují. Na trhu chybí 4K ShortThrow projektory, bez kterých velký obraz se zážitkem jako v kině nevytvoříte.
Obnovovací frekvence bohužel zůstala standard 60Hz, což je pro hráčskou obec nedostatečné. Na trhu jsou sice první 120Hz projektory vhodné pro hraní her, ale to nejsou ShortThrow projektory. Nevím, co za lidi si koupí projektor na hraní her, kterým pak nemohou dosáhnout na velkou úhlopříčku.
3) Technologie
3LCD žluté světlo z hlavní lampy se rozdělí přes dichroické filtrovací zrcátko. Nejdříve oddělíte jedním zrcátkem třeba červenou vlnovou délku, druhým pak zelenou a zbyde vám modré světlo. Každé světlo se nasměřuje na jiné LCD. LCD pro zpracování červené, LCD pro zelenou a třetí pro modrou. Každý bod LCD světlo buď propustí nebo nepropustí. Nakonec se tři světelné obrazy zase spojí. Rozdělení světla a ztráta přes každou obrazovku způsobí ztrátu kontrastu oproti DLP technologii. Obnovovací frekvence však byla závislá jen na LCD, tedy mnohem jednoduší oproti DLP.
DLP a jeho rainbow effect je ojedinělý, pokud výrobce použije šesti-segmentové kolo (RGBRGB). Druh kolečka zjistíte jedině z podrobných recenzí, ale pro domácí kino se musí použít (RGBRGB) pro zajištění dobrých barev. Do šesti-segmentového kola se dávají i jiné barvy, což může zlepšit jas, kontrast a zhoršit barvy. Obraz neprochází LCD, ale obrazovkou tvořenou mikroskopickými zrcátky, které se rychle natáčejí, tedy buď obraz pustí na plátno nebo mimo jako černý pixel. Zvýšit rozlišení a rychlost pro DLP není snadné. 60Hz je 60 snímků za sekundu, tedy 60x otočení kolečkem, 120x promítnutí každé barvy a 360x za sekundu natočení zrcátek. Pro 3D bylo třeba zvýšit rychlost na 120Hz (60Hz pro každé oko). To docela zatížilo hardware, ale podařilo se to. 120Hz však bylo zpočátku použito jen pro 3D a ještě dlouho se čekalo na příchod herních projektorů.
Co je laser projektor? Myšlenka byla namísto hlavní lampy použít tři RGB laser světla, aby se světlo nemuselo rozdělovat, a bylo ho dostatek i pro 3LCD technologii. Použitím navíc 3DLP lze vytvořit nejlepší a nejdražší projektor. Laser je ale opravdu drahý a vyplatí se použít hlavně modrý. Střední varianta je použití dvou modrých laserů, jeden pro modré světlo a druhý se pošle na fosforečné kolečko, které vrátí žlutou, a z té pak dichroická zrcátka udělají zelenou a červenou. Nakonec světlo zprocesuje 3LCD technologie. Kombinací je více a cenově směřují k nejlevnější variantě použití jen jednoho modrého laseru se zpracováním DLP technologií.
3D
3D zobrazení na projektoru nebyl žádný doplněk, šlo skutečně o 3D domácí kino. Nové projektory 3D ready podporovaly všechny 3D standardy jako nejpoužívanější side-by-side a interlaced. Brýle doporučuji kupovat přímo od výrobce. Vyhnete se problémům při synchronizací a například 3D Benq používá posun barev do červeného spektra a originální brýle posun dokonale korigují. 3D brýle jsou drahé a proto zamrzí, že výrobci neřeší více pohodlnost a opomíjí polarizační filtry. 3D na projektoru má velké omezení u staršího standardu HDMI. Zatímco 720p jelo na 60Hz, 1080p pouze na 30Hz, což omezilo množství her, které bylo snesitelné hrát. Třetí rozměr při hře naprosto pohlcuje a je to zatím nejlepší, co můžete zažít. Nečekaně však největší problém 3D je u akčních filmů. 25 snímků pro 3D je málo a výrobci projektorů se na rozdíl od výrobců televizorů zcela vykašlali na vytváření mezi snímků pro plynulejší vjem. Pokud si ale pustíte filmy bez častých rychlých scén, budete si připadat jako v kině už teď.
Barvy
Mám DLP projektor Benq W1080ST a první, co velice překvapí, že už v této nízké cenové kategorie jsou barvy lepší než na kdejakém monitoru. Kalibrací jsem zjistil, že vyvážení bílé bylo přesné už z výroby. Bohužel stářím lampy projektoru se pochopitelně mění vyvážení bílé. Levnou opravou, pokud používáte projektor připojený k počítači, je kalibrace barev sondou, která barvy srovná. Tento neduh u laserové technologie zanikne.
Hluk
Víte proč hluk u levnějších modelů stejně neřešit? Za nehlučným projektorem se skrývá nižší výkon (menší spotřeba), horší světelnost, jiné segmentové kolo. Nakonec menší hluk bude vykoupen horší kvalitou obrazu u levného projektoru. Ve tmě má výkonný projektor příliš silné světlo. Počítá se s tím, že budete používat úsporný Eco režim a znatelně prodloužíte životnost lampy. Pokud chcete získat představu reálné hlučnosti, vynásobte hluk udávaný výrobcem dvěma. Berte na vědomí, že na stropě nad hlavou je projektor vždy hlučnější než když ho máte někde pod sebou. Myslíte si, že hluk bude na obtíž? Nejvíce nepříjemné na projektoru je, jak vám v místnosti zatopí. Změřená spotřeba Benq W1080ST je 280/210W v Eco režimu.
Reproduktory
Malé integrované reproduktory slouží k ozvučení maximálně prezentace. V projektorech pro domácí kina nedávají reproduktory vůbec smysl. Pro filmy a hry budete používat sluchátka nebo velké reproduktory, které hluk projektoru většinu času dostatečně překryjí.
KeyStone
KeyStone umožňuje korekci obrazu, pokud projektor umístíte jinam, než striktně horizontálně naproti středu obrazu a vertikálně nahoru nebo dolu k okraji obrazu. Užití optické korekce v případě vertikálního umístění by se snad dalo zvážit, ale jde vždy o zhoršení obrazu. Někteří berou jako mínus, když to projektor nemá, ale ve skutečnosti je to plus, protože je to zbytečné. Když umisťujete projektor do prostoru v místnosti, všechno ostatní musí jít stranou. Kresbu obrazu totiž neobelstíte.
K zamyšlení na závěr
Víte, jak dobře dokáže grafická karta vytopit místnost? Tak spolu s projektorem můžete vytápět celý byt 🙂