Přeskočit na obsah

Výběr projektoru

K sledování filmů, prohlížení fotek nebo pro jakékoliv plánování je projektor nepřekonatelné zařízení, kterého se nebudete chtít vzdát, jakmile to jednou zkusíte. Velká úhlopříčka a nižší ostrost však není použitelná pro každou práci. S hrami je to tak na půl. Pokud budete používat projektor často, přestane se vám chtít pracovat na monitoru. Důvodem budou oči. Projektor je neuvěřitelně šetrnější pro oči než jakákoliv zářící obrazovka.

Před nákupem domácího projektoru je třeba vyřešit jeho umístění v místnosti a rozmyslet si na co budete promítat.

Zeď nebo plátno

Plátno napevno je drahé, rolovací se hýbe a přitom na promítání stačí rovná zeď, která neomezuje umístění projektoru. Drobné neduhy zdi nejsou v obraze vnímatelné. Bílý polar stačí, kalibrace to potvrdila. Instalovat projektor na strop je velice náročné, hlavně levný malý držák neumožňuje řádnou aretaci. Ale je to přesně ten, který nakonec zvolíte do paneláku, který má nízký strop. Správné zacílení na plátno nebo zeď ze stolku je snadnější. Na druhou stranu, u stropu to uděláte jednou a to při instalaci.

Umístění

Ještě před nákupem si vyzkoušejte, kam projektor umístíte. Pomůže vám v tom kalkulačka vzdálenosti a velikosti projekce obrazu. Poradím vám neúspornější umístění, pokud bude váš zdroj signálu stolní počítač. Počítač se stolem dejte doprostřed stěny, na kterou budete promítat. Při projekci jen sundáte monitor ze stolu. Reproduktory postavte ke krajům stěny. Budou tak vhodně umístěny pro monitor i projektor. Projektor umístěte na strop. Než začnete vrtat, vyzkoušejte pozorně, do jaké vzdálenosti ho musíte umístit, abyste dosáhli požadované velikosti obrazu. Nezapomeňte při tom na zoom projektoru. Video signál můžete přijmout bezdrátově, pokud to projektor umožňuje. Jinak signál bezproblémově řeší dlouhý 10m HDMI kabel kolem místnosti.

Na nákup domácího projektoru by vám mělo stačit 25 tisíc korun. Výběr není těžký, je třeba si rozmyslet jen tři věci.

1) ShortThrow

Dále jen ST, znamená projekci na krátkou vzdálenost. Pokud máte malou místnost, tak jste si právě silně omezili výběr kvůli malé nabídce na trhu. ST projektor dokáže udělat až dvojnásobnou úhlopříčku při zachování stejné vzdálenosti. To je výborná vlastnost, protože i kdybyste měli místnost velkou, tak projektor blíže k plátnu nepotřebuje tak silné světlo a světlu nebude překážet ani váš pohyb v místnosti. ST má však velkou nevýhodu: jeho speciální objektiv vám neumožní dosáhnout dokonalé ostrosti v celém obraze (cca 1/3 obrazu bude slabší).

2) Rozlišení

Mám 4m úhlopříčku, kde i FullHD je méně, než by člověk chtěl. Zapomeňte na cokoliv pod HD rozlišení. Ano, DVD rozlišení je nekoukatelné! Rozdíl mezi FullHD (1080p) a HD (720p) u takto velké úhlopříčky je zřetelně viditelný a pro hry je FullHD minimem. Neduhy komprese při malém bitrate uvidíte. Falešné FullHD filmy hned rozpoznáte – ne všechno na BluRay je skutečně FullHD. Na LED projektor zapomeňte právě kvůli malému rozlišení a velké ceně.

4K (2160p) na monitorech a televizích bude brzo samozřejmostí, ale u projektorů výrobci zaspali. Na trh v budoucnu teprve dorazí 4K projektory promítající na krátkou vzdálenost, ale vzdálenost nebude tak krátká, jako to bylo u FullHD. Obnovovací frekvece bohužel zůstane na 60Hz, což je dneska hlavně pro hráčkou obec nedostatečné. Bohužel výrobci projektorů mají jen jeden úkol, a to zvyšovat rozlišení a tím udržovat vysokou cenu.

3) Technologie

DLP nebo 3LCD. U 3LCD budete muset sem tam vyčistit filtr, aby se prach nepřipekl na LCD. Rainbow effect u DLP technologie je vyřešený, pokud výrobce použije alespoň šesti-segmentové kolo (RGBRGB) s šestinásobnou rychlostí. Pak je šance Rainbow efektu ojedinělá. DLP technologie se v tomto případě bát nemusíte, naopak oceníte lepší kontrast. Druh kolečka bohužel zjistíte jedině ze zahraničních podrobných recenzí. Do šestisegmentového kola se dávají i jiné barvy, což může zlepšit jas, kontrast a zhoršit barvy. Tak je to např. u projektoru Optoma GT1080, který bohužel i pomaleji točí s kolečkem, což způsobuje duhu.

3D

3D zobrazení na projektoru už v současnosti není žádný doplněk, jde skutečně o plnohodnotné 3D domácí kino. Nové projektory 3D ready už podporují všechny 3D standardy jako nejpoužívanější side-by-side a interlaced. Brýle doporučuji kupovat přímo od výrobce. Vyhnete se problémům při synchronizací a například 3D Benq používá posun barev do červeného spektra a originální brýle posun dokonale korigují. 3D brýle jsou drahé a proto velice zamrzí, že výrobci neřeší více pohodlnost a opomíjí polarizační filtry. 3D na projektoru má v současnosti jen jedno omezení. Zatímco 720p si pustíte na 60Hz, 1080p pouze na 30Hz. U her na rychlé 3D akční střílečky jako je hra Crysis můžete zapomenout, 30Hz vám stačit nebude. To však neznamená, že 3D hry z vlastního pohledu jsou problém. Například Rise of the Tomb Raider se hrál i na 30Hz side-by-side bezproblémově a třetí rozměr u této hry přidává na zažítku. U filmů jsou bohužel rychlé scény větší problém. 25 snimků pro 3D je málo a těch pár filmů, které vyšly i v 60 snímcích v 1080p projektorem stejně neprotlačíte. Televize mají stejný problém s málo snímky a řeší to vytvářením mezisnímků, které pohyb dělají plynulejší. Pokud si ale pustíte filmy bez častých rychlých scén, budete si připadat jako v kině už teď.

Barvy

Mám DLP projektor Benq W1080ST a první, co velice překvapí, že už v této nízké cenové kategorie jsou barvy lepší než na kdejakém monitoru. Je to díky šestisegmentovému kolu (RGBRGB). Kalibrací jsem zjistil, že vyvážení bílé bylo přesné už z výroby, což je výborné pro kalibraci, neboť dojde k minimálnímu ořezu barevného prostoru. Bohužel stářím lampy projektoru se pochopitelně mění podání barev. Dostupným levným řešením, pokud používáte projektor připojený k počítači, je kalibrace barev sondou, která barvy srovná. Jednou však lampa odejde do věčných lovišť, a pak je třeba mít náhradní po ruce.
Lampa projektoru má totiž omezenou životnost a pochopitelně něco stojí. Vybírat však můžete i z tzv. kompatibilních lamp, které jsou na tom cenově lépe. Pro zručnější jsou pak i lampy bez modulu, i ty jsou cenově výhodnější. Detailně se na jednotlivé typy lamp můžete podívat třeba na webu projektory-lampy.cz, konkrétně v části V čem se liší jednotlivé typy lamp?.

Hluk

Víte proč hluk u levnějších modelů stejně neřešit? Za nehlučným projektorem se skrývá nižší výkon (menší spotřeba), horší světelnost, jiné segmentové kolo. Nakonec menší hluk bude vykoupen horší kvalitou obrazu u levného projektoru. Ve tmě má výkonný projektor příliš silné světlo. Počítá se s tím, že budete používat úsporný Eco režim a znatelně prodloužíte životnost lampy. Pokud chcete získat představu reálné hlučnosti, vynásobte hluk udávaný výrobcem dvěmi. Berte na vědomí, že na stropě nad hlavou je projektor vždy hlučnější než když ho máte na stolku před sebou. Myslíte si, že hluk bude na obtíž? Nejvíce nepříjemné na projektoru je, jak vám v místnosti zatopí. Změřená spotřeba Benq W1080ST je 280/210W v Eco režimu.

Reproduktory

Malé integrované reproduktory slouží k ozvučení maximálně prezentace. Pro filmy a hry budete nejspíše používat sluchátka nebo velké reproduktory, které hluk většinu času dostatečně překryjí.

KeyStone

KeyStone umožňuje korekci obrazu, pokud projektor umístíte jinam, než striktně horizontálně naproti středu obrazu a vertikálně nahoru nebo dolu k okraji obrazu. Užití optické korekce v případě vertikálního umístění by se snad dalo zvážit, ale jde vždy o zhoršení obrazu. Někteří berou jako mínus, když to projektor nemá, ale ve skutečnosti je to plus, protože je to zbytečné. Když umisťujete projektor do prostoru v místnosti, všechno ostatní musí jít stranou. Kresbu obrazu totiž neobelstíte.

K zamyšlení na závěr

Víte, jak dobře dokáže grafická karta vytopit místnost? Tak spolu s projektorem můžete vytápět celý byt 🙂