Přeskočit na obsah

PC noneCASE

Stav před projektem

Na první fotografii vidíte moji poslední koupenou PC skříň. Ponechanou již trvale otevřenou, což snížilo teplotu součástek o 10°C. Dva větráky nebyly schopny odvětrat 125W čtyř-jádro a při vytížení procesoru musely běžet naplno, což způsobovalo nemalý hluk. Investovat do lepší bedny a drahého chlazení jsem nechtěl. Chtěl jsem naopak co nejmenší bednu a co nejméně kabeláže. Také snadný přístup k hardwaru, hlavně zadním slotům na základní desce.

Middletower

PC skříň slouží k

 1. ochraně součástek
 2. snížení hluku
 3. zamezení vniknutí prachu
 4. odstínění elektromagnetického záření

Co takhle ale všechny čtyři důvody porušit? Inspirace přišla se skříní Antec Skeleton, která má otevřený design a je to jediná skutečně jiná skříň na trhu pro PC. Bohužel krásu výsuvné základní desky ničí nutnost odpojit všechny kabely a vůbec zapojení napájecích kabelů je dosti svízelné. Jenom chlazení jedním velkým tichým ventilátorem je opravdu unikátní. Velikost skříně není nejmenší a cena vysoká.

Co zajít ještě dál? Taková skříň přeci zabírá místo, hardware je nedostupný, vstupy až na pár předních také a pak ten problém s odvětráním. Takže?

 1. Pokud člověk nemá domácí zvířata, tak není třeba uzavírat počítač do bedny.
 2. Pokud se hardware produkující teplo uzavře, musí se řešit odvětrání nákladnou cestou, pokud se má zabránit hluku. Uzavření je kontraproduktivní.
 3. Pokud nemáte počítač v prašném pracovním prostředí, není proč se bát domácího prachu. Navíc základní deska bude stát vertikálně.
 4. Umístím základní desku tak, aby vyzařovala do prostoru, kde nesedím.

2012 budování noneCASE

Uchycení základní desky mělo dvě možnosti: trvale na vruty nebo použít plechovou desku jako je ta v počítačové skříni. A kde vzít takovou desku, než již hotovou vyříznout ze staré skříně. Druhá komponenta je dřevěná podpěra sloužící k podržení přídavných karet v základní desce. Použít v tomto případě plech z bedny by bylo odpudivé. Přichycení podpěry je provedeno přes šrouby do dřevotřískových desek. Zbývalo jen umístit správně základní desku na milimetry přesně.

Všimněte si vyvedeného USB a HD_AUDIO těsně k prostoru pro klávesnici. Myš a klávesnici tak ihned zapojíte bez jakéhokoliv vedení kabelů. Mikrofon a případně reproduktory můžete také zapojit bez nutnosti vézt kabely až ke zvukové kartě.

Pro uchycení až tří harddisků jsem zakoupil klec SilverStone SFP53B, která výborně tlumí díky zavěšení na gumových průchodkách. Velmi účinné řešení. Uchycení zdroje je řešeno dvěma koupenými kovovými držáky. Zdroj drží tedy pouze na dvou šroubech s tím, že je plně položený na kleci s harddisky, odkud odsává teplo. Vypínač a reset jsem vyříznul z původní bedny a umístil nad zdroj. Počítač se dnes stejně spouští stisknutím myši.

Napájecí kabely jsou přichyceny na upravených úchytkách kabelů původně do zdi. Kabely prochází přidanými otvory v boku stolu. Dva kabely do přídavného napájení grafické karty jsou speciálně upraveny na zahnutí o 90°. Důvodem je úspora místa o skoro další 2 cm, o které vybočují méně do strany.

Testování a závěr

 1. Počítač je připevněný na vnějším boku stolu, kde ho kryje nahoře deska stolu.
 2. Počítač je tichý, vibrace nejsou slyšet a sotva je lze cítit. Teplý vzduch stoupá sám, tedy žádné další chlazení není třeba přidávat.
 3. Prach se na součástky moc neusazuje, více ho ulpí na zemi. Jednou za čtvrt roku stačí trochu prachu snadno odsát.
 4. Elektromagnetické záření směrem k sedícímu blokuje stůl.

Teploty jsou neuvěřitelné. Pokud je v pokoji horko, teploty jsou v pracovní normě. Pokud je chladněji, komponenty dosahují velmi nízkých teplot.

POKOJOVÁ TEPLOTA23°CIDLE°CLOAD°C27°CIDLE°CLOAD°C
Radeon HD6950 Flex36665275
AMD Phenom II X4 96534524456
Asus M4A88T-M/USB331333941
25°C29°C
Asus AMD R9 28036765280
AMD Vishera FX-635041606076
MSI 970A-G4337455155

2014 revision 2

Věděl jsem, že v budoucnu bude třeba uchycení i na jinou velikost základní desky, což znamenalo sehnat velkou kvalitní skříň, kterou mi nakonec daroval David Sechser, kterému tímto děkuji. Kvalitní znamená silný plech, který se po vyříznutí nebude prohýbat. S novou úhlovou bruskou šlo vyříznutí rychle. U vyříznutého plechu jsem tentokrát nechal i boční ohnutí a prostor pro zasunutí držáků přídavných karet. Přesné přišroubování nového plechového držáku základní desky ke stolu se tím zjednodušilo. Dřevěný držák pro přišroubování přídavných karet se stal krátkým a musel jsem udělat nový. S novou základní deskou díky on-board USB3 slotu jsem udělal nové USB3 porty na boku stolu spolu s čtečkou karet.

2016 revision 3

Tloušťka dřevěné podpěry přídavných karet od začátku bránila použít výstupy zvukové karty na základní desce a některé výstupy přídavné grafické karty. Nakonec jsem musel udělat krok od dřeva a použít kovové úhelníky k uchycení grafické a zvukové karty. Důležité je vybrat úhelníky kolmé, tlusté, neohebné. Výsledné uchycení drží kartu na své pozici mnohem pevněji, než klasické uchycení k plechu PC skříně.

2019 revision 4

Konečně dospěl čas, kdy ultra pomalé magnetické disky jsou nahrazeny solid state disky, které jsem umístil dole pod základní desku. Klec na magnetické disky byla odebrána a zdroj mohl jít blíže k základní desce. Sonoff 5V umožňuje zapínat počítač na dálku i bez pevné IP adresy.

2022 revision 5

Pomalé SATA SSD nahrazeny vysokorychlostními M.2 SSD, které jsou konečně cenově dostupnější i ve větších velikostech a základní desky podporují dva sloty v plné rychlosti. Zabudován elegantní svítící vypínač počítače. Přidáno osvětlení v případě potřeby přisvícení.